Aladez je lék, který může být předepsán u nemocí periferních nervů a jeho účinnou složkou je thioktová kyselina (thioktacid).

 

Princip: Thioktová kyselina ovlivňuje metabolizmus některých sloučenin a zasahuje do energetického metabolizmu buněk. Kromě toho se u ní popisují účinky na snižování oxidačního stresu.

 

Využití: Aladez lze použít u stavů, kdy pacienti trpí polyneuropatií. Ta může mít více příčin (nejčastěji cukrovku) a její nejčastější projevy jsou na dolních končetinách – pálení a brnění prstů. Preparát sice polyneuropatii neodstraní, ale měl by snižovat nepříjemné symptomy.

 

Podávání: Aladez by měl být užíván striktně dle doporučení lékaře. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 600 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Aladez má jen minimum nežádoucích účinků, popisovány jsou neurčité trávicí obtíže a kožní alergické reakce (nejčastěji svědivá vyrážka). Velmi vzácně může preparát vyvolat hypoglykémii z důvodu zlepšení průniku cukru z krve do tkání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů