Skip to main content
 


Aknemycin

Aknemycin patří mezi antibiotika ze skupiny makrolidů, jeho účinnou složkou je sloučenina erytromycin. Největší využití má v kožním lékařství.

 

Princip: Erytromycin má vliv na metabolizmus bakterií, narušuje jim schopnost tvořit bílkoviny a tím omezuje jejich množení.

 

 

Využití: Aknemycin se využívá v kožním lékařství k místní léčbě akné. Brání totiž bakteriálnímu osídlení mazových váčků v kůži a následnému zánětlivému procesu.

 

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, v tomto případě jde většinou o lékaře kožního. Aknemycin se vyrábí ve formě masti a kožního roztoku, který se 2-3x denně nanáší na nemocná místa pomocí vatového tamponu (tj. většinou na obličej). Před aplikací léku by měla být pokožka omytá a osušená.

 

 

Nevýhody: Obecné informace o nežádoucích účincích antibiotik jsem sepsal v tomto textu. Nejčastějším problémem u kožních roztoků a mastí s antibiotiky jsou kožní alergické reakce.

 

Pozn: Existuje i kožní roztok Aknemycin plus, což je kombinovaný preparát erytromycinu a tretinoinu. Tretinoin je odvozen od vitaminu A. Mění způsob rohovatění pokožky, snižuje tvorbu kožního mazu, působí protizánětlivě a zlepšuje odlučování již vzniklých komedonů (uhrů).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů