Airexar Spiromax je kombinovaný preparát, který rozšiřuje průdušky a tlumí zánět. Účinnými složkami léku jsou sloučeniny salmeterol a flutikason.
 
Princip: Salmeterol pomáhá působit na svalovinu průdušek a roztahovat ji. Flutikason je kortikoid, působí na sliznici dýchacích cest a tlumí zánětlivé procesy. Tím snižuje tendenci sliznice reagovat přecitlivěle.
 
 
Využití: Preparát Airexar Spiromax se nejčastěji využívá při astmatu k pravidelné inhalaci u jeho těžších forem, aby zabránil vznikům astmatického záchvatu. Podobně lze preparát předepsat u některých forem CHOPN. Tuto preventivní formu terapie popisujeme jako udržovací. Při již rozvinutém akutním záchvatu zhoršení s kašlem a dušností se preparát příliš nehodí, na to máme jiné léky.


Podávání: Airexar Spiromax se vyrábí v podobě inhalačního prášku a vdechuje se pomocí speciálního inhalátoru. Preparát má sílu  50/500 mikrogramů (tj. 50 mikrogramů salmeterolu a 500 mikrogramů flutikasonu). Běžně se inhaluje 2x denně (1x ráno a 1x večer) a nesmí být užíván bez doporučení lékaře.
 
 
Nevýhody: Airexar Spiromax může způsobit různé nežádoucí účinky, které mohou být způsobeny oběma přítomnými účinnými sloučeninami. U inhalačně podávaných kortikoidů jsou naštěstí vedlejší účinky vzácné a většinou nezávažné. Většinou převládají místní účinky na sliznice s možným vznikem chrapotu a vzhledem k narušení imunity sliznic byl u inhalačních kortikoidů častěji popisován vznik kvasinkové infekce dutiny ústní a jícnu. Salmeterol může někdy způsobovat pocit sucha v ústech, bolesti hlavy a bušení srdce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů