Airbufo Forspiro je kombinovaný lék předepisovaný zejména plicními lékaři. Jeho účinnou složkou jsou sloučeniny budesonid a formoterol (přesněji formoterol-fumarát).

Princip: Formoterol patří mezi bronchodilatancia, působí na hladkou svalovinu průdušek a uvolňuje ji, čímž se průdušky rozšíří. Rozšířením průdušek se zlepšuje dýchání. Budesonid je inhalační kortikoid, který účinně tlumí slizniční zánětlivé reakce na sliznici dýchacích cest.


Využití: Airbufo Forspiro má největší využití u plicních chorob známých jako astma a CHOPN k udržovací léčbě. To znamená, že preparát se užívá dlouhodobě preventivně, aby se předešlo náhlému zhoršení s dušností a kašlem. Při akutním zhoršení nemocí dáváme nicméně přednost spíše jiným preparátům.


Podávání: Airbufo Forspiro by měl být podáván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí bílého prášku, který se inhaluje pomocí speciálního inhalátoru (ten je součástí balení). Má sílu 160/4,5, což je 160 mikrogramů budesonidu a 4,5 mikrogramů formoterolu v 1 dávce.  Běžná dávka pro dospělého člověka je jeden vdech slabší formy přípravku 2x denně a tato dávka může být dle efektu případně dále navýšena.


Nevýhody: Airbufo Forspiro může vyvolat různé vedlejší účinky, u uživatelů byly popisovány častější infekce horních cest dýchacích, bolesti hlavy, bušení srdce, sucho v ústech, celková podrážděnost a poruchy spánku. U lidí se zeleným zákalem nelze vyloučit zhoršení obtíží. Vzhledem k přítomnosti kortikoidu v preparátu nelze teoreticky vyloučit rozvoj celkových nežádoucích účinků kortikoidů, při dodržování doporučovaných dávek je to nicméně nepravděpodobné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů