Skip to main content
 


Agapurin

Agapurin je lék, který lékaři používají u onemocnění krevních cév. Jeho účinná látka je sloučenina pentoxifylin.
 
Princip: Pentoxifylin má účinek na krev, snižuje její hustotu a vazkost (viskozitu). To vede ke zlepšení průtoku krve menšími cévami a zlepšuje prokrvení tkání. Kromě toho se předpokládá protizánětlivý efekt pentoxifylinu.
 
 
Využití: Agapurin se využívá u onemocnění cév, které mohou být zúženy vlivem aterosklerózy, cukrovky, nebo chronických zánětů. Typickou indikací jsou případy ischemické choroby dolních končetin. Lék může být podávaný i u Bürgerovy choroby, u některých forem Raynaudovy nemoci a u žilních onemocnění (např. bércové vředy).
 
 
Podávání: Agapurin by měl být užíván pouze dle doporučení lékaře. Přípravek se vyrábí v podobě tablet o síle 400 a 600 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka jsou tři tablety denně. Kromě toho se Agapurin vyrábí i v podobě vodného roztoku, který se podává v podobě nitrožilních infuzí.
 
 
Nevýhody: Lék může způsobovat různé trávicí obtíže, jako jsou nevolnost a zvracení a zvýšení jaterních testů. Kromě toho si uživatelé někdy stěžují na motání hlavy a lehké alergické reakce (svědění kůže, kopřivka). Těžší alergické reakce (anafylaktický šok) byly pozorovány také, ale velice výjimečně.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů