Afluditen patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina flufenazin.

 

Princip: Flufenazin účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Flufenazin ovlivňuje dopaminové, noradrenalinové, acetylcholinové a serotoninové receptory a má silnější účinky než podobné antipsychotikum chlorpromazin.

 

Využití: Afluditen má silný antipsychotický účinek a užívá se v dlouhodobé léčbě psychiatrických psychotických stavů, jako je schizofrenie.

 

Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Lék existuje pouze ve formě roztoku určeného k podkožnímu, nebo nitrosvalovému podání. U dospělých se obvykle podává 12,5-25 miligramů léku 1x za 4-6 týdnů.

 

Nežádoucí účinky: Afluditen může způsobit únavu, spavost, sucho v ústech, bolesti hlavy a poruchy hybnosti podobné Parkinsonově nemoci. Poměrně často se objeví i trávicí obtíže jako je změna chuti k jídlu (zvýšení nebo snížení), zvracení a zácpa. Relativně běžné jsou i poruchy sexuálního rázu, zejména vymizení libida a impotence. Mezi velmi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom. Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny jeho účinku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů