Advantan je lék, který je bývá předepisovaný kožními lékaři. Účinnou složkou léku je sloučenina metylprednisolon (přesněji metylprednisolon-aceponát).

Princip: Metylprednisolon patří mezi kortikosteroidy a při aplikaci na pokožku tlumí místní zánětlivé procesy včetně alergických projevů.


Využití: Advantan je předepisován k léčbě celé řady neinfekčních kožních ekzémů a svědivých a bolestivých neinfekčních kožních zánětů včetně atopické dermatitidy. Dobrý efekt má lék i na déletrvající kožní alergické reakce.


Podávání: Advantan smí být užíván pouze dle přesného doporučení kožního lékaře. Preparát se vyrábí v podobě kožní krému, který se u dospělých lidí nanáší na postiženou kůži 1x denně. Je doporučené léčbu provádět po co nejkratší nutnou dobu.


Nevýhody: Advantan může při dlouhodobějším podávání poškozovat kůži, způsobit její pálení, svědění, vysušení, ztenčení a snížení pigmentace. V místě aplikace se častěji objevují strie a zvyšuje se riziko kožních infekcí. Pokud je lék aplikován po delší dobu na velké kožní plochy, může jeho vstřebávání do organizmu způsobit vznik celkových nežádoucích účinků, které si můžete přečíst v textu o kortikoidech.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů