Adezop je preparát ze skupiny léků na snížení cholesterolu. Poměrně málo často se předepisuje samotný, častěji ho vídáme v medikaci v kombinaci s lékem ze skupiny statinů.

 

Princip: Účinnou látkou preparátu je sloučenina ezetimib, která dokáže blokovat vstřebávání cholesterolu v tenkém střevě a tím jeho přestup z trávicí trubice do organizmu.

 

Využití: Adezop se používá u chorobných stavů se zvýšenou hladinou cholesterolu, ať už jsou způsobeny nevhodnou výživou, nebo jsou vrozené (např. geneticky podmíněná familiární hypercholesterolémie). Ideální je jeho přidání ke statinu, pokud statin sám není dostatečně účinný.

 

Podávání: Adezop se dávkuje dle doporučení ošetřujícího lékaře, nicméně běžně se podává jedna 10 miligramová tableta denně.

 

Nežádoucí účinky: Adezop sám o sobě nemívá zásadní vedlejší účinky v kombinaci se statinem se vyskytují nežádoucí účinky typické pro statin. Pokud pacient užije ezetimib a nedodržuje dietu, tzn. sní velké množství potravin bohatých na tuky a cholesterol, mohou vzniknout trávicí obtíže, jako je plynatost a průjem s mastnou stolicí. Je to způsobeno nevstřebaným cholesterolem, který zůstane ve stolici.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů