Adempas je méně často podávaný lék, který je určený některým kardiologickým pacientům. Účinnou složkou přípravku je sloučenina riocigvát.

 

Princip: Riocigvát zlepšuje funkci enzymu známého jako rozpustná guanylátcykláza. Díky tomu dochází k ovlivnění komplikovaných procesů probíhajících v krevních cévách, jejichž důsledkem je snížení cévního napětí, zánětlivých změn a novotvorby vaziva.

 

Využití: Adempas je určen pro pacienty, kteří trpí určitými formami plicní hypertenze. Toto nebezpečné onemocnění je spojeno se zvýšením krevního tlaku v plicním řečišti a při neléčené plicní hypertenzi dochází postupně k rozvoji srdečního selhání.

 

Podávání: Adempas smí být podáván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře, obvykle jde o kardiologa specializujícího se na léčbu plicní hypertenze. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 0,5-2,5 miligramy a dávka je vždy individuální.

 

Nevýhody: Adempas může způsobit celou řadu nežádoucích účinků a může být potenciálně nebezpečný při kombinaci s řadou léků, což je další důvod, proč je jeho podávání vázáno na zkušené kardiology zabývající se problematikou plicní hypertenze. U uživatelů se mohou objevit nejrůznější trávicí obtíže, alergické reakce, bolesti hlavy, otoky tkání a závratě.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů