Actikerall je lék používaný v kožním lékařství a jeho účinnou složkou jsou sloučeniny fluorouracil a kyselina salicylová.

 

Princip: Fluorouracil patří mezi cytostatika  a užívá se v léčbě řady zhoubných nádorů. V tomto případě využíváme jeho silný efekt proti zrohovatělé kůži. Kyselina salicylová má podpůrný efekt - změkčuje kůži a zlepšuje průnik fluorouracilu do hloubky.

 

Využití: Actikerall se využívá v léčbě některých forem aktinické keratózy, což je kožní šupinatá vyrážka objevující se na místech pokožky, která často přicházejí do nadměrného kontaktu se slunečním zářením. V místech aktinické keratóz je zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže (zejména spinocelulárního karcinomu).

 

Podávání: Actikerall se vyrábí v podobě roztoku, který se pomocí štětičkového aplikátoru nanáší 1x denně přímo na postižení okrsky kůže. Doba léčby může trvat několik týdnů. Lék nesmí v žádném případě být aplikován bez doporučení lékaře. Vnitřní užití léku je přísně zakázáno.

 

Nevýhody: Actikerall může poškodit okolní tkáně, způsobit bolesti kůže, zánětlivé změny, svědění, strupy a někdy i vředy a krvácení z narušených kožních cév. Vzhledem k tomu, že lék obsahuje cytostatikum, nesmí být podáván těhotným a kojícím ženám. I když je totiž aplikace pouze lokální, nelze vyloučit vstřebání malého množství fluorouracilu do organizmu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů