Acefa patří mezi antibiotika, které lze zařadit do skupiny cefalosporinů 3. generace. Účinnou složkou preparátu je sloučenina cefoperazon.

 

Princip: Cefoperazon narušuje schopnost bakteriálních buněk vytvářet buněčnou stěnu, která je chrání před okolím a tím je přímo zabíjí.

 

Využití: Preparát Acefa se běžně nepoužívá, předepisujeme ho však u těžkých infekcí u hospitalizovaných pacientů. Může pomoci u otrav krve, které mají původ v močových infekcích včetně zánětů ledvin nebo v zápalech plic. Využit může být i u nitrobřišních infekcí včetně gynekologických zánětů a u nebezpečných zánětů mozkových blan.

 

Podávání: Záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Acefa existuje pouze ve formě prášku k přípravě vodného roztoku, který se podává v podobě nitrožilní infuze 2x denně. Celková denní dávka pro dospělého člověka jsou 2-4 gramy, tato dávka může být ovšem dále navýšena.

 

Nevýhody: Text o nežádoucích účincích antibiotik najdete v tomto odkazu. Preparát Acefa je většinou dobře snášen, někdy se objeví trávicí obtíže nebo méně závažné alergické reakce. Měli bychom být ostatně opatrní s předepisováním cefalosporinových antibiotik pacientům alergickým na penicilin – jsou zde totiž časté zkřížené alergie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů