Radiodiagnostika (dříve radiologie)

 

Aktualizace 2023/2024 od M. S.

Jedná se o týdenní stáž ve 4. ročníku, zakončena je zkouškou ve formě krátkého testu.

Stáž má na starosti mezi studenty velmi oblíbený dr. Beneš, výuka probíhá částečně v seminární místnosti na ÚVI (knihovna), částečně na RDG klinice ve VFN. V pondělí se celý den probírá rtg obraz hrudníku, v úterý se studenti po krátkém opakování předchozího dne rozdělí k jednotlivým lékařům po celé klinice, se kterými potom stráví zbytek denní výuky. Středu jsme bohužel kvůli svátku neměli, ale většinou probíhají semináře na téma MRI. Ve čtvrtek je krátký USG „workshop“, tedy praktické nacvičování sonografie, a v pátek seminář, návštěva mammocentra na fakultní poliklinice a poté samotná zkouška.

Zápočet se uděluje za docházku, povolena je jedna absence, ale kontroluje se opravdu velmi sporadicky, jestli vůbec.

Zkouška má oficiálně 2 části, písemnou a ústní. Probíhá v MRI popisovně na RDG klinice. Začíná krátkým testem, který má deset otázek, a kdo je schopen jej napsat na 90 %, automaticky dostává jedničku. Ve stručnosti, všichni, kdo chtějí, dostanou jedničku, a pan doktor Beneš jim k tomu pomůže. :) Do ústní části se nedostane skoro nikdo.

Verdikt Zdálo se mi, že se nám všichni vyučující snažili něco předat, ze stáže mám pocit, že jsem se opravdu naučil docela dost. Radiologie mi přijde jako zásadní obor, který se promítá do všech klinických předmětů, a vůbec by mi nevadilo, kdyby stáž byla delší. Tak jako tak, zkouška je spíše za odměnu a drtivá většina studentů odchází s jedničkou v indexu.

 

Původní text (psáno cca 2009)

Radiologie je 1týdenní předmět, který se vyučuje formou seminářů ve VFN a v nemocnici Na Bulovce.

 

Na radiologii mám takovou vzpomínku již z prvního ročníku. Na biofyzice spočívala jedna hodina v krátké exkurzi na klinice radiologie ve VFN. Když tam moje skupinka hledala nějakého asistenta, který by se nás ujal. Narazili jsme však v jedné místnosti na nějakého starého pána v plášti, který očividně mnohem starším studentům ukazoval snímky hrudníku. V té chvíli jsme si říkal, jak jim strašně závidím a já, student bez jakékoliv hotové zkoušky s anatomií, histologií a tehdy i chemií na krku, jsem si strašně přál být na jejich místě. Pak jsem tuhle vzpomínku vytěsnil a znovu jsem si vzpomněl až na semináři o RTG hrudníku s panem docentem Ortem, to on byl totiž ten starý pán, kterého jsem tehdy viděl, a já zjistil, že se mi moje přání splnilo.

 

Zkouška má dvě části:

a) Praktická - musíte popsat 1 RTG. Doporučuji nejprve velmi opatrně začít, jaký snímek to vůbec je (nativní/s kontrastem/v jaké projekci/jaká část těla) a pak si teprve pokuste tipnout, co by to tak mohlo být.
 

b) Teoretická- táhnete si 1 z 20 otázek

Zkouška je poněkud nevyzpytatelná. Nás všechny zkoušel pan docent Ort, velmi vitální starý člověk. není rozhodně zlý, ale někdy pokládá podivné otázky a je poněkud nevyzpytatelný. Ptá se často na věci, které ve skriptech nenaleznete. Dost s oblibou se ptal na princip ultrazvuku a Dopplerův jev. Častou otázkou je, co uděláte, pokud dítě spolkne minci. Správná odpověď je nic nedělat a kontrolovat stolici, mince za několik dnů často vyjde přirozenou cestou. Na úvod se nezapomeňte panu docentovi Ortovi představit a podat mu ruku, má to rád. Já s ním problémy na zkoušce neměl a dobře jsme vycházeli.

 

Pokud jde o popis RTG hrudníku, který je asi nejdůležitější doporučil bych postupovat dle tohoto schématu:

 

Popis normálního hrudníku: Jedná se o zadopřední nativní snímek hrudníku. Hrudník je symetrický bez patologických změn skeletu. Stín srdeční je nezvětšený (2 x šíře stínu < šíře hrudníku). Mediastinum je nezvětšené. Bránice je v přiměřené výši (9. žebra), brániční úhly jsou volné, ostré. Plicní parenchym je vzdušný bez patologických změn. Plicní kresba je jemná, pravidelná, hily nezvětšeny.

 

Přidávám vypracované otázky z radiologie od Mikšíka.

Dále přidávám některé otázky, které klade pan docent Ort od kolegyně Gottvaldové z roku 2016 (Ano, cca deset let poté, co jsem chodil na radiologii ten již tehdy stařičký pan docent Ort stále pracuje a zkouší! Dvěma slovy - velký respekt):
 

1)  Laevografie-zobrazeni koronarek leveho srdce od slova laevus-levy. 
2)  Proč se spiralnimu CT rika spiralni? Protože to vubec nevykonava pohyb spirály, nybrz sroubovice. Cela planeta nazývá ten stroj nepravym jménem, ale naštěstí tu mame docenta, ktery toto celosvetove zakerne spiknutí odhalil.
3) Pise se 'po ránu', nebo 'poranu'? A napsal bys d_skomfort s i, nebo s ypsilon? 
4) Jakou jedinou NPB bys mohl zobrazit vertikalnim paprskem? cholelithiazu- (prý to jeste nikdy nikdo nevěděl)
5) Když se zeptá na molierovo dílo,chce slyšet misantrop ne lakomec. Vědět co to misantrop znamená.
6) Vědět co dělal Mengele- správná odpověď je slovo SELEKCE
7)Co je špatně na spojení ,,městská poliklinika", když to pak přeložíš, tak je to městská městská  klinika, což je nesmysl...(polis=město)
8)Dál se ptá na kosmický záření (asi jaký druh záření to je..?) a na mimozemskou civilizaci
9) U ERCP mu hodně lidí říkalo že je to ,,pankreatografie" místo ,,pankreatikografie" tak to ho vytáčelo 
10) Dítě při RTG drží vždycky babička, ne maminka. Babičce to záření "už" nevadí 
11) Jaká je rychlost světla a  v jakem zákoně je stanovena max dávka záření pro pacienta (nikde)
12) jak se řekne latinsky vřed - ulcus, jak žaludek - ventriculus (NE GASTER -to je řecky) a jaký rod je ulcus ( neutrum)
13) Co všechno je vidět na nativním snímku ledvin a jak se ledviny zobrazí jako hetero nebo homogenní? (heterogen.) Mimo jiné jsou tam vidět i psoaty.
14) Proč jsou vidět na nativ. snímku ledviny a pankreas ne? Protože kolem ledvin je tuk - díky němu
15) Algoritmus vyštřování ledvin (prostý snímek, UZ atd....)
16) rád se ptá na přesný postup Seldingerovy metody
17) Při urografii - postup ....že se snímkuje 3x v jakých časech a v jakých časech. Že při druhém snímkování se břicho pacienta stáhne pásem - proč? Aby se zmáčkly prý uretery a moč nemohla odtékat.
18) Když budete mít u toho popisu rtg kontrastní látku a zateče někam, kam by normálně neměla - já jsem měla např. peptický vřed, tak chce slyšet, že je to PLUS KONTRASTNÍ. Na toto se ptal snad půlky kruhu a skoro nikdo to nevěděl. 
 
Mimo znalost těchto otázek je dobrý se představit, kdyžtak mu i podat ruku (to bude šťastnej), nemluvit slovensky (raději) a nikdy neříkat nevím (na to je alergickej a věřte, že dává otázky, na který někdy nevíte odpověď :D)



Přezůvky a plášť: Plášť a přezůvky jsou potřeba až v pátek.

 

Absence: Oficiálně 0. Ale nebojte, chybět se dalo :-)

 

Verdikt: Nepříliš obtížný předmět s nevyzpytatelnou zkouškou, na které vás sice nevyhodí, ale známka může být prakticky jakákoliv mezi A-C a vy to moc neovlivníte. Počítejte s tím.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů