Caplanův syndrom (známý též jako Kaplanův syndrom) je relativně vzácné onemocnění plic a kloubů. V podstatě se jedná o dvě nemoci probíhající u jednoho člověka zároveň - silikóza (plíce) a revmatoidní artritida (klouby). Bližší informace o nich najdete v příslušných textech.

 

Příčiny: Rizikovými faktory plicního postižení jsou práce v prostředí s křemičitým prachem (horníci v dolech) bez dostatečné ochrany. Revmatoidní artritida je autoimunitní nemoc a přesná příčina jejího vzniku není známá.

 

Projevy: Postižení plic se projevuje kašlem a dušností. Kloubní onemocnění se projevuje jejich otoky, bolestivostí, ranní ztuhlostí. Postiženy jsou spíše drobné klouby, obzvláště klouby rukou, jak je pro revmatoidní artritidu typické.

 

Diagnostika: Provedeme-li pozitivní diagnózu silikózyrevmatoidní artritidy u jednoho člověka, máme diagnózu Kaplanova syndromu jasnou.

 

Léčba: Podávají se léky tlumící imunitní reakce, například kortikoidy. Pacienta je nutné pravidelně sledovat a hodnotit rentgenový nález na plicích. Než jsou kortikoidy podány, musí se vyloučit tuberkulóza. Utlumení imunity léky by totiž v tomto případě mohlo být velmi nebezpečné. Nemocný s Kaplanovým syndromem by měl přestat kouřit, což mu uleví a zpomalí rozvoj nemoci. Vyvarovat se dalšímu vystavování křemičitému prachu je samozřejmostí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů