Zlomenina patní kosti není příliš častá, je však velmi bolestivá a nepříjemná. Odborně řečeno jde o zlomeninu kosti zvané calcaneus [kalkaneus], která vytváří kostěný podklad paty.

 

Příčiny

Příčinou je obvykle úraz, velmi rizikový je neopatrný dopad na paty z velké výšky. Anatomická struktura nohy způsobuje, že váha těla je z velké části směřována právě na patní kost. Vyšší riziko je u lidí pokročilejšího věku a u nemocných trpících osteoporózou.

 

 

Projevy

Hlavní obtíží je bolest hlezna a paty na postižené noze, bolest nohy se zhoršuje při došlápnutí na patu a při zmáčknutí paty. Pata bývá oteklá a zarudlá, v místě poranění může vzniknout rozsáhlá modřina. Postižený není schopen na patu plně došlápnout a musí kulhat.

 

 

Diagnostika

Nemocný s výše zmíněnými obtížemi je vyšetřen ortopedem, který získá podezření již při fyzikálním vyšetření a z údajů o obtížích nemocného. Pro potvrzení diagnózy a určení přesného rozsahu a typu zlomeniny se provádí rentgen, nebo CT vyšetření.

 

 

Léčba

Léčba je u některých typů zlomenin konzervativní, tj. bez operace, se znehybněním paty sádrou a dočasným nezatěžováním postižené končetiny. Užitečnými doplňujícími léky jsou léky proti bolesti. Druhou variantou je chirurgický ortopedický zákrok. Oba postupy vyžadují následnou rehabilitaci chůze.


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://www.orthobullets.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů