Zenavil je lék, který obsahuje účinnou látku tadalafil. Lék se používá zejména v léčbě poruch erekce.

 

Princip: Sloučenina tadalafil patří mezi tzv. inhibitory enzymu známého jako fosfodiesteráza typu 5. Zjednodušeně řečeno dokáže inhibice tohoto enzymu v organizmu zvýšit účinek oxidu dusnatého (NO), který je mimo jiné důležitý v mechanizmu rozšiřování cév a ve vzniku erekce.

 

Využití: Zenavil je indikován při poruchách erekce, výrazně zlepšuje prokrvení penisu a umožňuje snadnější erekci a pohlavní styk. U muže se kromě toho zvyšuje dráždivost na sexuální podněty. Je důležité poznamenat, že bez sexuálního dráždění k erekci nemusí dojít ani po požití léku.

 

Podávání: Preparát Zenavil nesmí být nikdy užíván bez vědomí lékaře kvůli možným vedlejším účinkům (viz. níže). Obecně se tento lék vyrábí ve formě tablet o síle 5-20 miligramů a většinou se užívá dávka 5-20 miligramů 1x denně s cca 30 minutovým předstihem před plánovaným pohlavním stykem. Dávka může být lékařem případně dále změněna.

 

Nevýhody: Léky tohoto typu mohou mít velké množství nežádoucích účinků. Někdy může být erekce příliš dlouhá a bolestivá, v takovém případě je nutné navštívit lékaře. Jak bylo řečeno výše, inhibitory fosfodiesterázy typu 5 zvyšují v organizmu účinek NO, což může vyvolat nadměrné rozšiřování cév a příznaky jako je zrudnutí obličeje, slabost, pokles krevního tlaku, bolesti hlavy, závratě a další. Lék může být velmi nebezpečný u kardiaků, kteří současně užívají nitráty, protože se lékový efekt může zesílit a způsobit velmi závažný pokles krevního tlaku s poruchou vědomí. Z výše uvedených důvodů by lék neměli užívat pacienti s pokročilou ischemickou chorobou srdeční a pacienti po mozkových mrtvicích.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů