Zarostlý nehet je velmi nepříjemná obtíž, se kterou jsem se již několikrát setkal, a to nikoliv v roli lékaře, ale pacienta. Jde o stav, kdy okraj nehtu začne zarůstat do okolní měkké tkáně tvořící nehtové lůžko.

Příčiny

K zarůstání nehtu dochází nejčastěji na palci na noze, kde jsou okolo nehtu větší nehtové valy. Typickým důvodem je špatné stříhání nehtů, kdy zůstávají ostré okraje nehtu, které se postupně zařezávají do stran do okolní tkáně. Na zarůstání se může podílet i nevhodná obuv s úzkou špičkou, která přímo vtlačuje nehet palce pod kůži.

 

Projevy

Zarůstající nehet je bolestivý, v místě zarůstání vzniká zánět nehtového lůžka se zarudnutím a otokem okolní kůže. Ložisko může začít hnisat, což je doprovázeno vytékáním žlutavého hnisu a velmi nepříjemnou komplikací je vznik podkožního abscesu.

 

Diagnostika

Zarostlý nehet pozná i nelékař na první pohled. Pokud chcete jít se zarostlým nehtem k lékaři, ideální je buď kožní lékař nebo přímo chirurg.

 

Léčba

Léčba může být buď dlouhodobá nebo rychlá. Dlouhodobé řešení znamená péči o postižený prst s udržováním hygienických opatření, koupele v heřmánku, používání prodyšných ponožek a případně aplikaci lokálních antibiotik v podobě mastí. Osobně jsem zkoušel s minimálním efektem a naopak mám dobré zkušenosti s rychlým (i když pochopitelně drastičtějším) řešením – chirurgické odstranění poloviny nebo celého nehtu. Zákrok se provádí v místním znecitlivění, umrtvovací injekce do prstu není zrovna příjemná, ale vlastní operace už vůbec nebolí. Po zákroku je prst zavázán a musí se udělat několik převazů. Hlavní je tak 1-2 dny po zákroku nedávat nohu dolů, protože se do ní nahrne krev, což zvyšuje bolestivost a může způsobit krvácení. Bolesti rychle přestanou a nehet se zase postupně dotvoří.

Při opakujícím se zarůstání nehtů na nohách je vhodné se svěřit do trvalé péče pedikúry, kde přeci jen umí ošetřovat nehty kvalitně. Další možností je plastika nehtového lůžka, kdy se při zákroku v místním znecitlivění odstraní nehtový val způsobující potíže. Odstranění nehtového valu dá nehtu prostor k růstu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů