Zarděnky (latinsky rubeola) jsou poměrně známým infekčním onemocněním typicky dětského věku, které se však stává stále vzácnějším díky účinnému očkování.

 

Příčiny: Zarděnky jsou virovým onemocněním. Virus zarděnek se přenáší z člověka na člověka kapénkovou infekcí, tj. při kašli nebo při kýchání. Naneštěstí je možný i přenos z těhotné ženy na její plod, což má na dosud nenarozené dítě devastující efekt.

 

Projevy: Nemoc se projeví za 2-3 týdny po infikaci. Zprvu se projevuje celkovými chřipkovými příznaky – horečka, únava, bolesti kloubů a svalů a také kašel. Následně se objeví svědivá vyrážka na obličeji, která se postupně přesouvá na trup a končetiny. Rozsev vyrážky trvá jen několik dnů. Poměrně typické je zvětšení krčních lymfatických uzlin (postiženy jsou lymfatické uzliny zejména vzadu na krku, za ušima, na šíji).

 

Komplikace: Čím starší je člověk ve chvíli nákazy, tím těžší je průběh zarděnek. Obzvláště nebezpečné jsou zarděnky pro těhotně ženy, neboť je vysoké riziko přechodu viru na plod. Virus zarděnek se chová jako teratogen, což znamená, že působí závažné deformace plodu. Po narození trpí dítě vrozeným syndromem zarděnek, který zahrnuje malou hlavu (mikrocefalie), vrozené srdeční vady, mentální retardaci, poruchy zraku a sluchu a závažné poruchy dalších důležitých orgánů. Dojde-li k nákaze na počátku těhotenství, je velké riziko, že plod zemře.

 

Diagnostika: Podezření na infekci můžeme získat z klinických příznaků. Nemoc diagnostikujeme sérologicky z krve vyšetřením protilátek proti zarděnkám, které se objeví relativně krátkou dobu po vzniku infekce.

 

Prevence: Proti zarděnkám existuje účinná očkovací látka, která umožnila zarděnky prakticky vymýtit. Očkování proti zarděnkám je v ČR součástí povinného očkovacího programu. Podává se živá trojitá vakcína – proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím (tzv. Priorix).

 

Léčba: Zarděnky jsou podobně jako většina ostatních virových infekcí neléčitelné. Nákaza těhotné ženy zarděnkami v prvním trimestru je indikací k provedení potratu.


Zdroje
https://www.cdc.gov
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů