Zánět potních žláz (odborně hidradenitida) je poměrně častý problém a je dobré si o něm říci několik informací. Potní žlázy jsou jednoduché žlázy, které se nachází v pokožce. Speciální podtyp potních žláz jsou pachové žlázy, které se u člověka nachází v oblasti podpaží, pod prsy a v okolí zevních genitálií.

Příčiny: Příčinou je uzávěr některé z potních žláz, což vede k hromadění tekutiny tvořené žlázou a tato tekutina se pak může snadno infikovat bakteriemi. Vyšší riziko vzniku zánětu potních žláz mají ženy, kuřáci a obézní jedinci.


Projevy: V místě zánětu se objeví svědící a bolestivá drobná a na pohmat měkká boule, která se nachází těsně pod kůží, a která může být zarudlá. Nález má tendenci přetrvávat, někdy se může zvětšovat a rozsáhlejší případy se mohou i jizvit. Zánětlivé postižení se nejčastěji týká výše zmíněných pachových žláz, což jasně naznačuje, že potíže se obvykle objevují v podpaží, v tříslech v okolí genitálií a u žen pod prsy.


Diagnostika: Diagnózu provede obvykle kožní lékař na základě pacientových obtíží a vzhledu zaníceného ložiska.


Terapie: Základem je kožní hygiena a nošení volného oblečení, aby oblast nebyla drážděna třením s látkou, a aby se zabránilo nadměrnému pocení. Po dobu trvání obtíží se mohou podávat protizánětlivé léky a případně antibiotika v lokální formě (masti, vodičky k aplikaci na kůži). Rozsáhlé a komplikované formy se mohou řešit i chirurgicky s naříznutím tkáně, vypuštěním tekutiny a vyčištěním okolí. Ke snížení rizika recidiv by lidé s nadváhou měli snížit váhu a kuřákům se doporučuje zanechat kouření.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů