Xylometazolin je volně prodejný preparát, který je často užíván u zánětů dutiny nosní. Účinnou látkou je stejnojmenná sloučenina xylometazolin (přesněji xylometazolin-hydrochlorid).
Princip: Xylometazolin můžeme označit jako dekongestant (dekongescens), což znamená, že snižuje otok sliznic. Xylometazolin účinkuje po lokální aplikaci na cévy ve sliznici, způsobí jejich zúžení a to postupně vede k ztlumení otoku. Při častých opakovaných aplikacích efekt sloučeniny postupně klesá.
Využití: Xylometazolin obvykle užíváme při pocitu ucpaného nosu, který je způsoben otokem nosní sliznice dutiny nosní. Nejčastějšími indikacemi jsou infekční rýma, alergická rýma a zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida).
Podávání: Xylometazolin se vyrábí v podobě roztoku, který se do nosu vstřikuje pomocí speciálního aplikátoru. Obvyklá dávka je jeden vstřik do obou nosních dírek několikrát denně, nedoporučuje se však použít preparát více než třikrát za den. Častější užívání snižuje efekt přípravku a naopak zvyšuje výskyt vedlejších účinků.
Nevýhody: Xylometazolin nemívá žádné výrazné vedlejší účinky kromě lehkého pálení v nose po aplikaci. Při dlouhodobém užívání může dojít k vysušení nosní sliznice a roste riziko krvácení z nosu. Velice vzácně může xylometazolin vstřebaný do krve u uživatele vyvolat bolesti hlavy, bušení srdce a zvýšení krevního tlaku.