Xantelasma je kožní útvar, který je viditelný na první pohled. U mnoha lidí nic neznamená, ale relativně často je spojen se zvýšenou koncentrací tuků v krvi. Xantelasma má podobu nažloutlé plošné nebo jen lehce vystouplé plochy, která se typicky vyskytuje okolo očí. Na pohmat jsou xantelasmata nebolestivá. Xantelasmata jsou podobná xantomům, které jsou však více ohraničené a méně ploché (hranice mezi těmito dvěma útvary je nicméně neostrá).

 

Příčiny: Xantelasmata jsou v podstatě nahromaděním cholesterolu a tuků v kůži. Vyskytují se spíše u starších lidí a musí nás vždy upozornit na možnost zvýšeného cholesterolu a tuků v krvi. Jejich koncentrace mohou být velmi vysoké a člověk s nově zjištěnými xantelasmaty by si jistě zasloužil vyšetření koncentrace sérového cholesterolu a dalších tuků.

 

Význam: Při vyšetření koncentrace sérového cholesterolu a dalších tuků ze vzorku žilní krve sice často najdeme jen normální hodnoty, ale případný záchyt dosud nepoznané poruchy metabolizmu cholesterolu (například familiární hypercholesterolemie) má pro nemocného s xantelasmaty velký význam – umožňuje včas nasadit léky na snížení cholesterolu a tím zabránit onemocněním v podobě aterosklerózy a jejích komplikací, zejména v podobě ischemické choroby srdeční.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů