Xamiol je lék, který je bývá předepisovaný kožními lékaři. Účinnou složkou léku je sloučenina kalcipotriol a betamethason (přesněji betamethason-dipropionát).

 

Princip: Kalcipotriol je syntetický derivát vitaminu D. Byl zjištěn jeho efekt proti lupénce, ale mechanizmus účinku není zcela přesně známý. Betamethason patří mezi kortikosteroidy a při aplikaci na pokožku tlumí místní zánětlivé procesy.

 

Využití: Xamiol je předepisován k léčbě určitých forem lupénky (chronické kožní autoimunitní onemocnění), které postihují vlasovou část pokožky.

 

Podávání: Xamiol smí být užíván pouze dle přesného doporučení kožního lékaře. Preparát se vyrábí v podobě kožního gelu, který se nanáší na postiženou kůži 1x denně. Je doporučené léčbu provádět po 4 týdny.

 

Nevýhody: Xamiol může při dlouhodobějším podávání poškozovat kůži, způsobit její pálení, svědění, vysušení, ztenčení a snížení pigmentace. V místě aplikace se častěji objevují strie a zvyšuje se riziko kožních infekcí. Pokud je lék aplikován po delší dobu na velké kožní plochy, může jeho vstřebávání do organizmu způsobit vznik celkových nežádoucích účinků, které si můžete přečíst v textu o kortikoidech. Přítomnost kalcipotriolu může ovlivnit metabolizmus vápníku a způsobit hyperkalcémii.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů