Vitiligo [vitilígo] je kožní onemocnění, které se projevuje poruchami pigmentace kůže a je způsobena postižením kožních pigmentových buněk.

 

Příčiny

Vitiligo vzniká většinou jako kombinace genetického předpokladu a zevních faktorů. Genetický podklad je podpořen faktem, že vitiligo mívá častější rodinný výskyt. K poškození pigmentových buněk (melanocyty) může být způsobeno naším vlastním imunitním systémem, a proto se nelze divit faktu, že vitiligo doprovází některá autoimunitní onemocnění jako jsou nemoci štítné žlázy (Hashimotova nemoc, Gravesova choroba). Vitiligo se může objevit i po akutní stresové situaci nebo po jinak zcela banální infekční chorobě.

Pozn: Existuje i velmi podobný stav známý jako leukoderma, ta má však jiné příčiny a poněkud jiný vzhled (méně ostré ohraničení depigmentované kůže).

 

 

Projevy

Určité okrsky kůže začnou při vitiligu ztrácet pigment a začnou být světlejší než okolí. Nejčastěji postižené jsou prsty končetin, třísla a obličej (okolí úst a okolí očí) Mírné formy jsou viditelné poměrně špatně a bledších skvrn může být málo, u těžších forem mohou oblasti sníženého pigmentu prakticky pokrývat celé tělo. Vitiligo je nápadnější u lidí s tmavou kůží a u lidí, kteří se opalují.

 

 

Diagnostika

Diagnóza vzniká na podkladě vyšetření pacienta kožním lékařem. Vitiligo je dobře viditelné pouhým okem, i když některé velmi lehké formy jsou lépe viditelné při nasvícení ultrafialovým světlem.

 

 

Léčba

Vzhledem k častému imunitnímu podkladu vitiliga se někdy s úspěchem používají imunosupresiva (například kortikoidy) v mastech a dalších přípravcích k lokálním použití, další možností je ozařování kůže ultrafialovým světlem. U málo těžkých případů lze kožní ložiska pouze zakrýt tmavším make-upem nebo samoopalovacím krémem.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů