Verrumal je lék používaný v kožním lékařství a jeho účinnou složkou jsou sloučeniny fluorouracil a kyselina salicylová.

 

Princip: Fluorouracil patří mezi cytostatika a užívá se v léčbě řady zhoubných nádorů. V tomto případě využíváme jeho silný efekt proti buňkám kožních bradavic. Kyselina salicylová má podpůrný efekt - změkčuje kůži a zlepšuje průnik fluorouracilu do hloubky.

 

Využití: Verrumal se využívá v léčbě kožních bradavic. Bradavice jsou kosmeticky odpudivé výrůstky, které jsou způsobeny infekcí HPV virem. O bradavicích můžeme v podstatě uvažovat jako o (nezhoubných) nádorech, a proto je proti nim cytostatikum tak účinné.

 

Podávání: Verrumal se vyrábí v podobě roztoku, který se pomocí štětečku opakovaně (2-3x denně) nanáší přímo na bradavici. Bradavice na povrchu odumírá a odumřelé vrstvy se musí před další aplikací odstranit. Doba léčby může trvat několik týdnů. Lék nesmí v žádném případě být aplikován bez doporučení lékaře. Vnitřní užití léku je přísně zakázáno.

 

Nevýhody: Verrumal může poškodit okolní tkáně, způsobit její odumírání, bolest a krvácení. Vzhledem k tomu, že lék obsahuje cytostatikum, nesmí být podáván těhotným a kojícím ženám. I když je totiž aplikace pouze lokální, nelze vyloučit vstřebání malého množství fluorouracilu do organizmu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů