Verrumal je lék používaný v kožním lékařství a jeho účinnou složkou jsou sloučeniny fluorouracil a kyselina salicylová.
 
Princip: Fluorouracil patří mezi cytostatika  a užívá se v léčbě řady zhoubných nádorů. V tomto případě využíváme jeho silný efekt proti buňkám kožních bradavic. Kyselina salicylová má podpůrný efekt - změkčuje kůži a zlepšuje průnik fluorouracilu do hloubky.
 
 
Využití: Verrumal se využívá v léčbě kožních bradavic. Bradavice jsou kosmeticky odpudivé výrůstky, které jsou způsobeny infekcí HPV virem. O bradavicích můžeme v podstatě uvažovat jako o (nezhoubných) nádorech, a proto je proti nim cytostatikum tak účinné.
 
 
Podávání: Verrumal se vyrábí v podobě roztoku, který se pomocí štětečku opakovaně (2-3x denně) nanáší přímo na bradavici. Bradavice na povrchu odumírá a odumřelé vrstvy se musí před další aplikací odstranit. Doba léčby může trvat několik týdnů. Lék nesmí v žádném případě být aplikován bez doporučení lékaře. Vnitřní užití léku je přísně zakázáno.
 
 
Nevýhody: Verrumal může poškodit okolní tkáně, způsobit její odumírání, bolest a krvácení. Vzhledem k tomu, že lék obsahuje cytostatikum, nesmí být podáván těhotným a kojícím ženám. I když je totiž aplikace pouze lokální, nelze vyloučit vstřebání malého množství fluorouracilu do organizmu.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů