Uroxal je lék, který je předepisován v urologii a urogynekologii. Jeho účinnou látkou je sloučenina s názvem oxybutynin.

 

Princip: Oxybutynin účinkuje jako spazmolytikum na močové cesty. To znamená, že způsobuje uvolnění hladké svaloviny v močovém měchýři. Nejvíce ovlivněn je sval známý jako detruzor močového měchýře, jehož zvýšená aktivita může být zodpovědná za určité typy močové inkontinence.

 

Využití: Uroxal je předepisován pacientům se zvýšenou aktivitou a dráždivostí svaloviny močového měchýře (přesněji řečeno výše zmíněného detruzoru), kteří trpí močovou inkontinencí spojenou s náhlým neudržitelným nucením na močení.

 

Podávání: Uroxal by měl být užíván pouze dle doporučení lékaře a v dávce jím stanovené. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 5 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je polovina tablety podávaná 2-3x denně. Tato dávka může být dle doporučení lékaře dále zvýšena.

 

Nevýhody: Uroxal může při užívání způsobit pocity sucha v ústech, bolesti hlavy, vysušení kůže a trávicí obtíže. U starších uživatelů se mohou objevit stavy zmatenosti. Přípravek může zvýšit nitrooční tlak a bez konzultace s očním lékařem by jej neměli užívat lidé s glaukomem. Nadměrné snížení aktivity svaloviny močového měchýře může sice vyřešit močovou inkontinenci, ale příliš silný účinek léku může způsobit poruchu odtoku moči.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů