1. KP resuscitace, v terénu bez pomůcek, v ordinaci PL, KPR dětí, použití automatického defibrilátoru

 

Kardiopulmonální resuscitace je soubor úkonů, které jsou prováděny u jedince při ztrátě základních životních funkcí, což je zástava dechu a krevního oběhu (a s ním související porucha vědomí).

KPR zahajujeme u jedince, který je v bezvědomí, viditelně nedýchá a nemá hmatný pulz. Někdy je rozhodování těžké, proto v případě nejistoty bychom měli KPR zahájit. Nesmí nás hlavně zmýlit lapavé terminální dechy (gasping) s nepravidelnou frekvencí, které jsou u srdeční zástavy často přítomny.

 

Zahájení: U dospělého člověka v rychlosti zhodnotíme stav vědomí (oslovením, zatřesením, tlakem na oblast processus mastoideus), přítomnost dechu a pulzu a orientačně bychom měli vyloučit přítomnost cizího tělesa v dutině ústní. Následně voláme ZZS (155) a pak co nejdříve zahajujeme KPR. Pokud je zachránců více, jednáme souběžně. Celou situaci samozřejmě hodnotíme komplexně a KPR zahajujeme pouze tehdy, pokud nám v daném místě nehrozí viditelné nebezpečí.

KPR bez pomůcek u dospělého zahajujeme uložením na záda, záklonem hlavy (není-li podezření na poranění C páteře) a předsunutím brady (zabrání zapadnutí jazyka) a následně zahajujeme nepřímou srdeční masáž 30 kompresemi hrudníku, které střídáme se 2 vdechy z úst do úst (30:2). Ideální počet kompresí je 100-120/min. Při více zachráncích je vhodné se á 1-2 minuty střídat. Takto postupujeme buď do obnovení životních funkcí, nebo do příjezdu ZZS, nebo do naprostého vyčerpání zachránců.

V případě dostupnosti externího defibrilátoru nalepíme elektrody přístroje na hrudník resuscitovaného a dále se řídíme pokyny přístroje. Přístroj sám defibrilační výboj nespustí, ale vyzve k tomu nás stiskem příslušného tlačítka.

 

Pomůcky: Jednoduché pomůcky zahrnují použití resuscitační roušky, nebo resuscitační masky, na kterou může být nasazen ambuvak. Alternativou je zajištění dýchacích cest laryngeální maskou, nebo teoreticky intubací (zavedení pomocí laryngoskopu) s následným napojením ambuvaku. V případě nemožnosti zajistit dýchací cesty výše zmíněnými metodami, by měl lékař ZZS provést urgentní koniopunkci.

Máme-li klasický defibrilátor, použijeme jej co nejdříve k vyhodnocení EKG křivky resuscitovaného. Při asystolii nebo bezpulzové elektrické aktivitě, podáme 1 mg Adrenalinu i.v. a pokračujeme v klasické KPR. U komorové fibrilace a tachykardie aplikujeme co nejdříve elektrický výboj (u bifázického přístroje 200J). Pokud nedojde k nastolení SR, pokračujeme 30:2, pak další výboj. Po třetím neúspěšném výboji aplikujeme 1 mg Adrenalinu. Po první aplikaci Adrenalinu se další dávka podává za 3-5 minut.

 

Medikace:

  • Adrenalin: Vazokonstriktor s účinkem na α- i β-adrenergní receptory. Zvyšuje perfúzní tlak koronárních tepen a perfúzi mozku. Způsob podání: i.v./i.o., dávka 1 mg každých 3–5 minut. Je základním lékem při KPR.
  • Amiodaron: Podává se u defibrilovatelných rytmů po třetím výboji. Způsob podání: i.v./i.o., bolus 300 mg (alt. 5 mg/kg), druhá dávka 150 mg. /Pozn.: Je-li prováděna rozšířená KPR a pacientovi je v jejím rámci podáván amiodaron, tak pozor na jeho hypotenzující účinky, je možno řešit noradrenalinem./ 

 

Tahák ZZShttps://zachrannasluzba.cz/wp-content/uploads/2019/02/tabulky_pro_zachranare.pdf (moc hezké)

 

Odlišnosti KPR v dětském věku: V dětském věku se nejprve uvolní dýchací cesty a zahajuje se KPR dýcháním z úst do úst. ZZS je volána akutně, ale tak, aby pokud možno nebyl narušen co nejrychlejší začátek KPR. Důvod je ten, že v dětském věku bývá primární příčina zástavy dechu a oběhu v dýchací soustavě. Frekvence kompresí ku dýchání je 15:2. U kojence se dýchání z úst do úst provádí tak, aby ústa resuscitujícího obemkla ústa i nos dítěte. Adrenalin se u dětí do puberty podává v dávce 0,01 mg/kg.

 

Externí defibrilátor

Jde o automatická zařízení umísťovaná ve veřejných prostranstvích, která jsou schopná hodnotit srdeční rytmus a v případě přítomnosti závažné poruchy rytmu zajistit defibrilační výboj. Přístroj se zapne, nalepí se elektrody (vpravo od sterna, levá střední axilární čára vlevo od bradavky), analyzuje se rytmus a případně se provede výboj.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů