Uretrální syndrom je označení pro ne zcela jasně vysvětlenou situaci, kdy jedinec trpí příznaky typickými pro močovou infekci, aniž by tato infekce byla lékařsky potvrzena.

 

Příčiny: Příčiny nejsou známy. Potíže se vyskytují obvykle u žen mezi 17-50 lety života. Určitý podíl může být vyšší citlivost sliznice močových cest po prodělaných močových infekcích, někdy mohou být na vině gynekologické problémy nebo podráždění oblasti při pohlavním styku. Podíl na potížích může mít i psychika.

 

 

Projevy: Pro syndrom je typické časté nucení na močení, bolesti v podbřišku, řezání a pálení během močení a pocit nedokonalého vyprázdnění po vykonání potřeby.

 

 

Diagnostika: Syndrom lze diagnostikovat jedině vylučovací metodou - provedená vyšetření jsou negativní. Vyšetření moči neprokáže žádnou výraznou patologii a kultivace v mikrobiologické laboratoři vyjde negativní. Lze provést i invazivnější vyšetření jako je cystoskopie, ale ani při ní se nic nezjistí. Nesmí se zapomenout ani na gynekologické vyšetření, zejména vyloučení gynekologických infekcí.

 

 

Léčba: Podávají se slabší léky proti bolesti, léky snižující napětí svaloviny močových cest a dobré výsledky má prý i psychoterapie. To by poukazovalo na význam psychického faktoru při obtížích.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů