Urapidil patří mezi léky na vysoký tlak. Není až tak často předepisován, ale v kombinacích s jinými léky jej přesto občas nacházíme. Účinnou látkou je stejnojmenná sloučenina urapidil.

 

Princip: Urapidil působí na krevní cévy a na centrální nervový systém (proto se Urapidil řadí mezi tzv. centrálně působící antihypertenziva). Tento kombinovaný účinek má efekt na roztažení krevních cév a pokles krevního tlaku.

 

 

Využití: Urapidil podáváme v tabletové formě jako pomocný lék na vysoký tlak. Hodí se do kombinace s jinými léky, pokud je jejich efekt nedostatečný, většinou jej však nenasazujeme jako lék první volby.

 

 

Podávání: Urapidil se vyrábí v podobě tablet o síle 30 a 60 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je  tableta 2x denně. Lék by neměl být užíván bez doporučení lékaře.
 

 

Nevýhody: Urapidil může vyvolat nežádoucí účinky jako je pocit sucha v ústech, bolesti hlavy, motání hlavy, únavu a ospalost apod. Podobně jako ostatní antihypertenziva může i Urapidil způsobit příliš velký pokles tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů