Toddova obrna (paralýza) je stav, který komplikuje některé epileptické záchvaty. Jde o dočasné ochrnutí některých svalů, což je sice komplikace nepříjemná, ale naštěstí většinou nezávažná.

 

Příčiny

Příčinou je proběhlý epileptický záchvat, který způsobí dočasné narušení funkcí nervového systému. Toddova obrna se ovšem neobjevuje zdaleka u každé epilepsie.

 

 

Projevy

Po skončení epileptického záchvatu si pacient při Toddově obrně stěžuje na ochrnutí některé z končetin (buď ruka nebo noha). Většinou nejde o naprosté ochrnutí, spíše o svalovou slabost.

 

 

Diagnostika

Diagnózu stanovuje neurolog na základě anamnézy a neurologického vyšetření. Diagnóza je velmi pravděpodobná u pacienta s výše zmíněnými příznaky po proběhlém epileptickém záchvatu. Pokud se jedná o nově zjištěný nález, je vhodné provést CT vyšetření nebo magnetickou rezonanci mozku. Důležité je zejména odlišení Toddovy parézy od mozkové mrtvice, což nemusí být vždy jednoduché.

 

 

Léčba

Léčba neexistuje. Pacient s Toddovou obrnou musí počkat, až obtíže vymizí. Prognóza je nicméně dobrá a stav se do několika dnů sám upraví. K prevenci opakování epileptických záchvatů se podávají antiepileptika.


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://www.ninds.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů