Tlakový Holter je vyšetření, kterým se monitoruje krevní tlak pacienta během celého dne mimo zdravotnické zařízení.

 

Princip

Vyšetřovanému člověku je nasazen měřící přístroj a ten pak nosí po 24 hodin včetně nočního spánku. Přístroj vypadá jako klasická manžeta nasazená na paži, která je napojena na vlastní záznamový aparát. Tento aparát je menší přístroj obvykle připevněný k pasu pacienta. Manžeta se v určitých intervalech nafoukne, přístroj změří krevní tlak a pulz a výsledek uloží. Měření probíhá ve vyšetřovací době vícekrát, běžný interval je 2-4x za hodinu.

Po sejmutí přístroje jsou data přehrána do počítače, jehož program vyhodnotí data jako tlakové křivky, které si následně prohlédne a interpretuje lékař. Hodnocen je průměrný tlak, maximální a minimální hodnoty tlaku a změna krevního tlaku v noci oproti denním hodnotám.

 

Příprava

Vyšetření nevyžaduje žádnou přípravu. Pacient si ve smluvenou dobu vyzvedne přístroj, který je mu nasazen a vrátí ho následujícího dne. Přístroj by se neměl namočit a je vhodné se vyhnout jakýmkoliv činnostem, při kterých by přístroj mohl být poškozen.

 

Využití

Vyšetření má velké využití u lidí s vysokým tlakem, u nichž předpokládáme výrazné kolísání hodnot krevního tlaku během dne, u lidí s podezřením na nedostatečně léčený krevní tlak, nebo u lidí s podezřením na syndrom bílého pláště. Tito lidé mají vysoké tlaky měřené lékařem, ale jinak zcela normální tlaky v domácím prostředí. Tlakový Holter nám dá informace, zda danému pacientovi nasadit léky na tlak, případně zda měnit jejich dávky, druh a jejich schéma užívání.

 

Nevýhody

Vyšetření nemá žádné výrazné nevýhody. Nosit měřící přístroj celý den samozřejmě může být lehce nepohodlné a je důležité počítat i s tím, že odečtení a interpretace výsledků chvíli trvá a vyžaduje zkušeného lékaře.


Zdroje
https://my.clevelandclinic.org
http://www.bloodpressureuk.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů