Thymanax patří do skupiny modernějších antidepresiv a jeho účinnou látkou je sloučenina agomelatin.

 

Princip: Agomelatin má vliv na neuromediátorové systémy v mozku. Neuromediátory jsou látky, které pomáhají přenášet vzruchy mezi neurony. Řada psychiatrických nemocí je do značné míry zřejmě daná jejich nerovnováhou, kterou se pomocí antidepresiv snažíme vychýlit do přijatelných mezí. Agomelatin ovlivňuje zejména systém melatoninu a serotoninu, proto léky této skupiny označujeme jako MASSA antidepresiva (Melatonin Agonist and Selective Serotonin Antagonist).

 

Využití: Thymanax se používá k dlouhodobější léčbě depresivních stavů u dospělých lidí.

 

Podávání: Thymanax se vyrábí v podobě 25 miligramových tablet. Lék je pouze na lékařský předpis a neměl by být užíván bez vědomí lékaře. Běžná dávka u dospělých lidí je jedna tableta denně podávaná na noc, dávka ovšem může být postupně navýšena na 50 miligramů.

 

Nevýhody: Mohou se objevit různé nežádoucí účinky podobně jako u jiných antidepresiv. Vzhledem k faktu, že Thymanax je novější antidepresivum, jsou nicméně vedlejší účinky vzácnější. Objevit se mohou bolesti hlavy, nevolnost, pocit sucha v ústech a motání hlavy. V některých případech došlo u uživatelů ke zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů