Tetmodis je lék, který není předepisován často. Patří mezi léky využívané v neurologii a jeho účinnou složkou je sloučenina tetrabenazin.

 

Princip: Tetrabenazin působí na centrální nervový systém a ovlivňuje systém neuromediátorů (sloučeniny přenášející vzruchy mezi neurony v CNS). Přesněji řečeno ovlivňuje metabolizmus dopaminu, díky čemuž snižuje frekvenci a tíži mimovolních pohybů.

 

Využití: Tetmodis se podává pacientům s Huntingtonovou choreou k symptomatickému ztlumení mimovolních pohybů (odborně choreatických pohybů), které se u tohoto neurodegenerativního onemocnění vyskytují. Znovu je nutno zdůraznit, že lék Huntingtonovu choreu nevyléčí a tlumí pouze její symptomy.

 

Podávání: Tetmodis se vyrábí v podobě tablet o síle 25 miligramů a běžná úvodní dávka pro dospělého člověka je ½ tablety užitá 3x denně. Tato dávka se pod dohledem zkušeného lékaře postupně navyšuje a maximální denní dávka je 200 miligramů léku. Užívat lék bez doporučení lékaře je přísně zakázáno.

 

Nevýhody: Tetmodis může způsobit nežádoucí účinky včetně únavy, vyšší spavosti, trávicích obtíží a pohybových poruch podobných Parkinsonově nemoci. Naštěstí vzácným nežádoucím účinkem je nebezpečný maligní neuroleptický syndrom, který bývá typický pro léky ze skupiny neuroleptik.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů