Test na nakloněné rovině se provádí v některých zdravotnických zařízeních a je ideální metodou pro vyšetřování některých forem krátkodobého bezvědomí. Vyšetření je známé i pod jeho anglickým názvem Head-Up Tilt Test.

 

Využití: Test na nakloněné rovině se provádí především u pacientů, kteří trpí opakovanými synkopami. Synkopa, jak si můžete přečíst v příslušném textu, je krátkodobá porucha vědomí, která může mít více příčin. Nejčastější jsou tzv. vazovagální synkopy a ortostatické synkopy, kdy dochází ke krátkodobému odkrvení mozku.

 

Příprava: K vyšetření není potřeba žádná speciální příprava. Doporučuje se několik hodin předtím nejíst. Tekutiny lze přijímat normálně a běžné pravidelně užívané léky si pacient má normálně vzít.

 

Princip: Pacient je připoután ke speciálnímu lůžku, jehož sklon se dá velice rychle změnit. Během změn polohy lůžka je monitorován pacientův krevní tlak, srdeční rytmus a tepová frekvence. Obvykle se monitorace zajišťuje napojením pacienta na EKG, které kontinuálně snímá a zobrazuje srdeční akci, a připevněním manžety na paži k měření krevního tlaku. Kromě těchto objektivních hodnot se vyšetřující ptá na pocity vyšetřovaného a n vznik případných příznaků (slabost, nevolnost, motání hlavy apod.). Dodávám, že maximální poloha je horizontála, čímž mám na mysli, že se pacient nikdy nepolohuje hlavou dolů.

Pro výše zmíněnou vazovagální synkopu jsou typické pokles krevního tlaku a zpomalení tepové frekvence (tj. vznik bradykardie), nicméně srdeční rytmus by měl zůstat normální sinusový.

 

Výhody: Test na nakloněné rovině je poměrně jednoduchý, bez škodlivého záření a může nám dát poměrně přesné informace o příčinách nekardiální synkopy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů