Tenisový loket je poměrně častý a nepříjemný stav, který ve skutečnosti nemusí mít nic společného s tenisem.

 

Příčiny

Podstatou tenisového lokte je zánět šlach a jejich úponů v oblasti postiženého lokte. Příčinou je přetěžování šlach a svalů opakujícími se jednotvárnými pohyby horní končetiny a případně i nadměrnou fyzickou aktivitou u netrénovaného člověka, na kterou šlachy nejsou uzpůsobeny. Více ohroženi jsou sportovci, například již zmínění hráči tenisu, ale tenisový loket může vzniknout i u jiných činností (štípání dříví a jiné manuální práce). Celkově vyšší riziko mají lidé, kteří se před sportem neprotahují a nerozcvičují.

 

 

Projevy

Hlavním příznakem je bolestivost postiženého lokte, která se vyskytuje především na jeho zevní straně. Bolesti se zhoršují při natažení horní končetiny, manuální práci, při sportu a při nošení těžkých břemen. Na pohmat je loket bolestivý, v některých případech může být i oteklý a zarudlý. Člověk má postiženou ruku spíše pokrčenou v lokti a nenatahuje ji.

 

 

Diagnostika

Diagnóza je většinou stanovena na základě ortopedického vyšetření, kdy lékař zjistí pacientovy obtíže a bolestivý loket si fyzikálně vyšetří. Pomocným vyšetřením je rentgen lokte k vyloučení různých kostních výrůstků a artrotických změn.

 

 

Léčba

V drtivé většině je léčba konzervativní, bolestivý loket se nesmí přetěžovat a někdy se předepisují různé ortézy. Jako doplňující léčbu lze užívat léky na bolest a bolestivá místa chladit a natírat chladivými protizánětlivými gely.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů