Tachyben patří mezi léky na vysoký tlak. Není podáván běžně, jde spíše o  lék pro akutnější situace. Jeho účinnou složkou je sloučenina urapidil.

 

Princip: Urapidil působí na krevní cévy a na centrální nervový systém (proto se Tachyben řadí mezi tzv. centrálně působící antihypertenziva). Tento kombinovaný účinek má efekt na roztažení krevních cév a pokles krevního tlaku.

 

Využití: Tachyben je určen k léčbě vysokého tlaku, přesněji řečeno jej používáme u hypertenzní krize, kdy potřebujeme tlak rychle a účinně snížit. Může být použit i v situaci, při které běžněji dostupné léky selhávají.

 

Podávání: Tachyben existuje v podobě roztoku a bývá podáván nitrožilně. Aplikace je možná jako pomalá injekce, či ještě lépe jako kontinuální nitrožilní infuze pomocí dávkovače. Aktuální dávka je vždy individuální. Při nárazovém podání se obvykle aplikuje mezi 10-50 miligramy a při kontinuální léčbě se dávka pohybuje okolo 5-10 miligramů za hodinu. Při aplikaci větší dávky je nutné monitorovat krevní tlak. Podání léku bez doporučení lékaře je přísně zakázáno.

 

Nevýhody: Tachyben může vyvolat nežádoucí účinky, jako je pocit sucha v ústech, bolesti hlavy, motání hlavy, únavu a ospalost apod. Podobně jako ostatní antihypertenziva může i Tachyben způsobit příliš velký pokles tlaku s následnými komplikacemi včetně možného kolapsu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů