Sulpirol patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina sulpirid.
Princip: Sulpirid účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Hlavní účinek sulpiridu je soustředěn zejména na některé dopaminové receptory.
Využití: Sulpirol se využívá v léčbě některých neuróz a psychotických stavů včetně depresí, které se projevují různými zdánlivě nepsychiatrickými zdravotními obtížemi (např. trávicí obtíže s obrazem dráždivého tračníku apod.)
Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Denní dávka Sulpirolu závisí na konkrétních obtížích a tíži stavu, může se u dospělého člověka pohybovat mezi 100-800 miligramy na den, někdy lze tuto dávku ještě dále zvýšit.
Nežádoucí účinky: Sulpirol může svým silným vlivem na centrální nervový systém způsobovat spavost, únavu a útlum, sucho v ústech, bolesti hlavy a přírůstek na váze, mívají zvýšenou hladinu cholesterolu a zvýšené jaterní testy. Nepříjemnou komplikací léčby mohou být poruchy hybnosti (částečně podobné Parkinsonově nemoci) a sexuální poruchy (ztráta libida, impotence). Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny účinku a dále by neměl být kombinován s některými dalšími léky (např. s některými blokátory kalciových kanálů, některými léky proti poruchám srdečního rytmu aj.). Mezi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom.