Strie jsou relativně častým nálezem na kůži. Jedná se v drtivé většině „jen“ o problém kosmetický, ale někdy mohou být i příznakem vážnějšího onemocnění.

 

Projevy a příčiny: Strie jsou trhlinky v kůži, které se objevují častěji u žen. Přesněji řečeno jsou způsobeny potrháním elastických pojivových vláken v kůži. Strie vypadají zprvu jako nápadné nafialovělé proužky, které se častěji nachází na stehnech, na ramenou, na břichu a na hýždích. Jak strie stárnou, začne se jejich barva měnit na matnou bílou a strie již nejsou tolik viditelné.

 

Principem vzniku strií je mechanické zatěžování kůže. Zvýšené zatěžování vzniká při rychlém přírůstku hmotnosti, tedy při rychle vznikající obezitě a pak také v těhotenství. Rychle rostoucí objem břicha prostě kůže nestíhá a může se potrhat. Podobný problém může nastat i u mužů, kteří začnou intenzivně posilovat. Rychle se zvětšující svalová hmota může kožní kryt potrhat a dát tak vznik striím. Přirozeně existují faktory, které činí kůži náchylnější k poškození i při běžné zátěži. Nedostatek vitaminu C má také vliv na vznik strií. Vitamin C je totiž důležitý pro tvorbu pojivové tkáně, která zajišťuje pevnost kůže.

Negativní vliv na pevnost kůže mají hormony kortikoidy. Častý výskyt strií je proto typický u nadměrné produkce kortikoidů v našem těle nebo při podávání kortikoidů lékařem. Obě situace lze nazvat Cushingovým syndromem. Dokonce i dlouhodobější používání mastí s kortikoidy může kůži v místě natírání poškodit a způsobit vznik strií.

Zvýšený výskyt trhlinek kůže je i u nemocí, které souvisí s vrozenými poruchami pojiva. Takovou chorobou je například Marfanův syndrom a o něco méně známý Ehlers-Danlosův syndrom. Doplňuji, že oba výše uvedené syndromy jsou velmi vzácné.

 

Diagnostika: Nejpovolanější osobou, která učiní diagnózu, je kožní lékař. Strie nicméně pozná skoro každý. U strií není hlavní problém je poznat, ale zamyslet se, proč vznikly. Zejména je vhodné se soustředit na to, zda pacient náhodou nebere kortikoidy v jakékoliv lékové formě, zda nemá další příznaky Cushingova syndromu, či Marfanova syndromu.

 

Prevence: Možnou prevencí je vyhnout se rychlému zvýšení tělesné hmotnosti přejídáním a samozřejmě neužívat přípravky obsahující kortikoidy bez vědomí lékaře. Vhodnou prevencí je také pravidelné promašťování kůže ve výše uvedených problémových partiích. Pokud si například žena během těhotenství pravidelně promazává kůži břicha, kůže se lépe roztáhne a méně praská.

 

Léčba: Léčit lze Cushingův syndrom – chirurgicky odstranit nádor zodpovědný za vysokou tvorbu kortikoidů, či vysadit kortikoidy užívané jako léky, je-li to v daném případě možné! (což velmi často není) Již existující strie se vyléčit nedají. Určitou výhodou je fakt, že po čase ztrácí barvu a jsou méně výrazné. Samozřejmě existuje řada tělových krémů proti striím, ale ty mají preventivní a nikoliv léčebný účinek. Někdy se na strie používají lasery, ale ty budou mít maximálně efekt na zesvětlení a menší viditelnost strií. Strie samy o sobě nezmizí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů