Strattera je lék, který se využívá zejména v dětské psychiatrii a jeho účinnou složkou je sloučenina atomoxetin.
 
Princip: Atomoxetin ovlivňuje neuromediátor noradrenalin, což je jedna ze sloučenin přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami.
 
 
Využití: Strattera se používá v dětské psychiatrii k léčbě příznaků některých forem ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) neboli hyperkinetické poruchy, která je typická poruchami koncentrace a nadměrnou aktivitou dítěte. V určitých indikacích může být lék podáván i dospívajícím nebo dospělým lidem.
 
 
Podávání: Strattera nesmí být užívána bez přesného doporučení lékaře. Vyrábí se v podobě tobolek o síle 10-100 miligramů a dávka preparátu je značně individuální – u dětí se obvykle pohybuje mezi 0,5-1,2 miligramů na kilogram váhy. U dospívajících a dospělých je běžná denní dávka  40-100 miligramů přípravku.
 
 
Nevýhody: Strattera může způsobit celou řadu nežádoucích účinků včetně trávicích obtíží, bolestí hlavy, sucha v ústech, nežádoucích změn chování, poruch spánku a alergických reakcí. Preparát může být nebezpečný v kombinaci s řadou dalších léků, proto znovu opakuji, že užívání léku bez vědomí lékaře je přísně zakázáno.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů