Strach ze zrcadel je odborně označována jako spektrofobie. Jedná se o úzkostnou poruchu, která se řadí do skupiny fobií.
 
Příčiny
Není jasná příčina spektrofobie, zřejmě může s vyšší pravděpodobností vzniknout u lidí úzkostnějších, kdy se může kombinovat s dalšími fobiemi. Spouštěčem může být hororový film nebo strašidelná událost zahrnující zrcadlo (pocit vidění ducha v zrcadle, apod.).
 
 
Projevy
Člověk se strachem ze zrcadel může mít nepříjemný pocit při pohledu do zrcadla. Může se objevovat strach, že je ze zrcadla někým sledován. Postižený má tendenci schovávat zrcadla v bytě, při pohledu do zrcadla se může objevit neklid, pocení, třes, bušení srdce a akutní pocit ohrožení.
 
 
Diagnostika
Základem diagnostiky je psychiatrické vyšetření, při kterém psychiatr zjistí přesné obtíže pacienta – v tomto případě výrazný a iracionální strach ze zrcadel spojený s výše zmíněnými příznaky.
 
 
Léčba
Stejně jako u ostatních fobií je i zde základem léčby psychoterapie, která sestává z opakovaných sezení s psychiatrem. Pacient se během psychoterapie učí svůj strach ovládat a získat na něj náhled. V případě potřeby se předepisují léky proti úzkosti nebo antidepresiva.


Zdroje
https://www.betterhelp.com
https://www.medicinenet.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů