Abnormální strach ze špíny a z nákazy se označuje jako mysofobie a řadí se do skupiny fobií. Jde o relativně častý stav, který může postihnout muže i ženy.
 
Příčiny
Příčina vzniku této fobie není zcela jasná, zřejmě jde o určitý genetický předpoklad a vrozené povahové vlastnosti. Poměrně často může být mysofobie sdružena s dalšími fobiemi a celkově úzkostnou osobností.
 
 
Projevy
Člověk trpící mysofobií má velmi těžký život, protože má panický strach se dotýkat věcí, na kterých (vcelku právem) očekává celou řadu bakterií. Poměrně často takového člověka vidíme, jak se dotýká předmětů denní potřeby nebo klid od dveří rukou s ubrouskem nebo kapesníkem. Kromě toho si postižený mysofobií velmi často myje ruce mýdlem (případně dezinfekčními prostředky), což poškozuje a vysušuje kůži dlaní.
 
 
Diagnostika
Diagnóza je stanovena psychiatrem na základě pacientových obtíží. Důležitý je důkladný rozhovor s nemocným a přesné určení tíže a charakteru jeho stesků.
 
 
Léčba
Základem léčby je podobně jako u jiných fobických poruch dlouhodobá psychoterapie, kdy se člověk učí pochopit podstatu svého strachu a učí se s ním bojovat a překonávat ho. Psychoterapie může být podpořena i psychiatrickými léky, typicky jsou to léky proti úzkosti, případně antidepresiva při známkách deprese.


Zdroje
https://www.psycom.net
https://www.goodtherapy.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů