Strach z rakoviny ve smyslu choroby se označuje jako kancerofobie (neboli karcinofobie). Mít určitý strach z nádorových onemocnění je vcelku normální a určité obavy má jistě prakticky každý z nás, kancerofobie je však strach vygradovaný do abnormálních hodnot.

 

Příčiny

Příčina není vždy jasná. Zvýšené riziko mají úzkostnější jedinci, obzvláště pokud se nějaká forma rakoviny objevila u jejich blízkých nebo příbuzných. Chorobný strach z rakoviny se většinou nevyskytuje izolovaně, spíše jej najdeme u lidí trpících i jinými fobiemi.

 

 

Projevy

Kancerofobie může mít více projevů. Lidé mají extrémní strach z nádorů a opakovaně se mohou dožadovat lékařských vyšetření včetně těch invazivních. Za každým banálním příznakem lze vidět teoreticky vidět nějaké nádorové onemocnění (kašelrakovina plic, bolest hlavyrakovina mozku, apod.) a u nemocného přesně k tomu dochází. Negativní výsledek sice uklidní, ale klid je jen dočasný a po čase se nemocný člověk vrací s podobným požadavkem. Kromě toho se mohou objevovat u postiženého záchvaty strachu a panické ataky s pestrými klinickými projevy (náhlá úzkost, dušnost, bušení srdce, hyperventilace, apod.).

 

 

Diagnostika

Diagnózu určí psychiatr, za nímž je pacient dříve či později odeslán. Základem je rozhovor s pacientem, který prokáže jeho chorobnou úzkost a případně další doprovázející psychiatrické poruchy.

 

 

Léčba

Podobně jako u jiných fobií je nutné léčit dlouhodobě pomocí psychoterapie a různých léků. Psychoterapie by měla pomoci nemocnému pochopit iracionalitu svého strachu a naučit se jej zvládat. Z léků se podávají některé léky proti úzkosti (např. benzodiazepiny) a antidepresiva.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů