Stimuloton patří mezi často předepisované psychiatrické léky, patří mezi antidepresiva (přesněji SSRI antidepresiva). Účinnou složkou preparátu je sloučenina sertralin.

 

Princip: Sertralin ovlivňuje v mozku systém tzv. neuromediátorů, což jsou sloučeniny umožňující přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. Účinek sertralinu působí ve prospěch neuromediátoru serotoninu, zvyšuje jeho koncentraci v centrálním nervovém systému a tím zlepšuje náladu nemocného.

 

Využití: Stimuloton se používá u poruch nálady, které jsou v naší populaci velmi časté. Mezi tyto choroby patří deprese, maniodepresivní psychóza, panická porucha, obsedantně-kompulzivní choroba a další chroničtější úzkostné poruchy.

 

Podávání: Je nutno přesně dodržet dávkovací schéma určené předepisujícím lékařem, což je obvykle psychiatr. Dávkování u dospělého se většinou začíná jednou tabletou denně o síle 50 miligramů a může se zvýšit na 100 miligramů.

 

Nevýhody: Už to, že Stimuloton účinkuje na nervový systém, znamená celou řadu potenciálních vedlejších účinků. Obecně jsem problematice nežádoucích účinků antidepresiv věnoval zvláštní článek, který doporučuji přečíst. Při zahájení užívání antidepresiv je nutno mít na paměti, že jejich účinek se objeví nejdříve až za 3-4 týdny užívání. Nedoporučuje se náhlé vysazení léku, mohly by vzniknout nepříjemné abstinenční příznaky. Zcela nepřípustné je užívání preparátu bez vědomí lékaře.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů