Smithova zlomenina je zlomenina vznikající v oblasti dolního předloktí v blízkosti zápěstí a postihuje kost vřetenní (odborně radius), kterou na předloktí najdeme na straně palce. Dodejme, že tento typ zlomeniny je výrazně vzácnější než známá Collesova zlomenina.

 

Příčiny: Smithova zlomenina zahrnuje méně než 5% zlomenin předloktí a typicky vzniká při pádu na palcovou hranu předloktí, při kterém má postižený jedinec ohnuté zápěstí. Tato forma zlomeniny je typická pro motorkáře, kteří během pádu na motorce drží řidítka.

 

Projevy: Hlavním příznakem Smithovy zlomeniny je bolest předloktí, která bývá doprovázena otokem a zarudnutím tkání. Na předloktí se poměrně rychle může vytvořit rozsáhlá modřina. Bolest se zhoršuje při pohybu a při dotyku v místě zlomeniny. Pro běžného člověka jde o příznaky prakticky neodlišitelné od Collesovy zlomeniny, hlavním rozdílem je odlišné postavení úlomků.

 

Diagnostika: Podezření na Smithovu zlomeninu je možné získat z anamnézy o nedávném pádu na předloktí a výrazné bolestivosti této oblasti při fyzikálním vyšetření. Definitivní diagnózu a určení bližšího podtypu zlomeniny pomůže stanovit rentgen předloktí.

 

Terapie: Smithova zlomenina má tendenci být nestabilní, a proto se u ní oproti Collesově zlomenině dává častěji přednost chirurgickému řešení před konzervativním postupem. Chirurgické řešení zahrnuje operaci v celkové anestezii s repozicí úlomků a jejich následnou fixací pomocí kovového materiálu.


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů