Sinus pilonidalis (pilonidální sinus) je relativně častá porucha. Není sice závažná, ale přesto se občas operuje, protože způsobuje různé obtíže. Zjednodušeně řečeno jde o podkožní dutinku ústící na kůži v oblasti kostrče.
 

Příčina

Sinus pilonidalis může být vrozený, nebo se objeví až během života. Buď jde o vrozenou vadu způsobenou poruchou vývoje, nebo může jít o důsledek lokálního zánětu (například vznik abscesu, který se úplně nezahojí). Zvýšené riziko mají lidé s nedostatečnou hygienou, zvýšeným pocením a sedavým zaměstnáním (tlak mezi podložkou a kostrčí může poškodit kůži a podkožní tkáně).

 

Projevy

Pilonidální sinus má vzhled otvoru v kožním krytu, který najdeme v oblasti kostrče, tj. v bederní oblasti v určité vzdálenosti za konečníkem. Otvor ústí do dutinky, která může obsahovat zbytky chlupů a kůže. V případě, že se sinus infikuje bakteriemi, může vzniknout absces, který bolí, okolní kůže je zarudlá a z dutinky vytéká na kůži hnis.

 

 

Diagnostika

Diagnózu většinou stanovuje chirurg, protože sinus pilonidalis spadá zejména do oboru chirurgie. Většinou není těžké ho určit už na první pohled.

 

 

Léčba

V případě hnisání v místě sinusu se podávají antibiotika a někdy je nutné zajistit chirurgický přístup s drenáží, která odvádí tvořící se hnis. Samotný sinus pilonidalis se léčí především chirurgicky, kdy je celý vyříznut. Operace není velká, ale provádí se v celkové anestézii (uspání).


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů