Sintonyn Combi je kombinovaný preparát, který obsahuje tři účinné sloučeniny – olmesartan patřící mezi sartany, amlodipin patřící mezi blokátory kalciových kanálů a hydrochlorothiazid patřící mezi diuretika.
 
Princip: Preparát kombinuje účinek všech tří složek na kardiovaskulární systém, kdy dochází k rozšíření krevních cév a k poklesu krevního tlaku.


Využití: Sintonyn Combi používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Lék je vhodný spíše u pacientů, jejichž krevní tlak je již pomocí léků stabilizován, a kdy se snažíme omezit množství podávaných tablet. Kombinovaný preparát umožní podat dvě účinné složky v jedné tabletě a tím zvýšit ochotu (odborně compliance) pacienta lék užívat.


Podávání: Preparát Sintonyn nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék má více forem podle aktuálního obsahu obou sloučenin, nejnižší dávka je 20/5/12,5 miligramů (20 mg olmesartanu, 5 mg amlodipinu a 12,5 mg hydrochlorothiazidu) a nejsilnější dávka je 40/10/25 miligramů (40 mg olmesartanu, 10 mg amlodipinu a 25 mg hydrochlorothiazidu). Běžně užívaná dávka je 1 tableta denně.


Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají jinak efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se nedoporučuje. Blokátory kalciových kanálů mohou kromě toho způsobit otoky dolních končetin. Diuretikum může způsobit dehydrataci a rozvrat vnitřního prostředí organizmu. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů