Sevredol je lék s úspěchem využívaný u silných bolestí, jeho účinnou složkou je sloučenina morfin (přesněji řečeno jde o síran morfinu).

 

Princip: Morfin je silný opiát, účinkuje na centrální nervový systém, zvyšuje práh bolesti a do určité míry může tlumit mozkové dechové centrum, což uleví při pocitu dušnosti.

 

Využití: Sevredol využijeme v léčbě bolestí, které jsou velmi silné a pro pacienta nepříjemné. Příkladem jsou některá pokročilá nádorová onemocnění nebo velmi silné a jinak neřešitelné bolesti zad. Výhodou je tabletová forma, která umožňuje užívat lék i v domácím prostředí. Sevredol může být užíván samostatně nebo kombinován s jinými léky, velmi účinná je kombinace s některými nesteroidními protizánětlivými léky.

 

Podávání: Sevredol se vyrábí ve formě tablet o síle 10 a 20 miligramů. Je k dispozici pouze na tzv. opiátový recept (kvůli návykovosti) a nesmí být v žádném případě užíván jinak, než jak stanoví předepisující lékař. Obvyklá dávka dospělého člověka je 1 tableta každých 6 hodin, tato dávka může být nicméně individuálně dále navýšena dle efektu.

 

Nevýhody: Zornice pravidelných uživatelů léku bývají zúžené a objevuje se u nich nepříjemné sucho v ústech. Sevredol může zpomalovat pohyby střev a tím způsobit zácpu a nevolnost se zvracením, dále může dojít ke zhoršené pohyblivosti svaloviny močových cest s rozvojem poruchy odtoku moči. Dále může být přítomna ospalost a celkový útlum, při předávkování hrozí ztráta vědomí s těžkým útlumem dechového centra, který může člověka usmrtit. Jakožto opiát je lék návykový při dlouhodobějším užívání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů