Serdolect patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina sertindol.
 
Princip: Sertindol účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Sertindol selektivně blokuje zejména některé podtypy serotoninových receptorů a dále dopaminové a adrenergní receptory.
 
 
Využití: Serdolect se využívá v léčbě některých psychotických stavů, typicky u schizofrenie. Nejedná se o přípravek užívaný jako první volba, spíše se podává, když některé z běžnějších antipsychotik nemělo dostatečný efekt.
 
 
Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Serdolect existuje ve formě tablet o síle 4-20 miligramů a obvyklá úvodní dávka pro dospělého člověka jsou 4 miligramy denně. Tato dávka se postupně navyšuje, maximální denní dávka by neměla překročit 24 miligramů.
 
 
Nežádoucí účinky: Serdolect může svým silným vlivem na centrální nervový systém způsobovat útlum, spavost, sucho v ústech, bolesti hlavy a poruchy hybnosti podobné Parkinsonově nemoci. Poměrně často se objeví i trávicí obtíže jako je změna chuti k jídlu (zvýšení nebo snížení), zvracení a zácpa. Mezi velmi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom. Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny jeho účinku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů