Sanorin je lék, který je poměrně často předepisován u zánětů v dutině nosní, jeho účinnou složkou je sloučenina nafazolin (naphazolin).
 
Pozn: Existuje i preparát Sanorin-Analergin, který ovšem navíc obsahuje další účinnou látku (viz příslušný text).

Princip: Nafazolin působí na receptory hladké svaloviny cév ve sliznici dutiny nosní a způsobuje její stažení. To vyvolá zúžení cév, sníží průtok krve a zmenší otok sliznice.


Využití: Hlavní indikací preparátu Sanorin je infekční rýma, alergická rýma a zánět dutin, u kterých dochází k ucpání nosu a případně k poruchám čichu.


Podávání: Sanorin se vyrábí v podobě nosního spreje, nosních kapek a emulze. Všechny typy preparátu se aplikují do nosních dírek, přičemž doba aplikace by měla být omezená na několik dnů (maximálně 3-5 dnů). Přesný způsob a dávka záleží na konkrétní lékové formě, odkazuji vás proto na příslušné příbalové letáky.


Nevýhody: Sanorin může po aplikaci způsobit pálení nosní sliznice a její nadměrné vysušení. Vzácně se mohou objevit systémové projevy nafazolinu, který se vstřebá do krve. Tyto projevy mohou zahrnovat bušení srdce, bolest hlavy, nervozitu, zvýšení krevního tlaku a třes končetin. Při dlouhodobějším užívání dochází ke vzniku slizničního návyku, kdy sliznice zduřuje za kratší dobu po aplikaci přípravku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů