Sabril je lék, který patří do skupiny antiepileptik. Jeho účinnou složkou je sloučenina vigabatrin.

Princip: Vigabatrin zvyšuje v mozku hladinu kyseliny gama-aminomáselné (GABA). GABA je tzv. neurotransmiter, což je označen pro látku umožňující přenos signálů mezi nervovými buňkami v mozku. Vigabatrin posílí účinek GABA a tím snižuje tendenci ke vzniku epileptických záchvatů.


Využití: Sabril se využívá zejména k léčbě některých forem epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů. Většinou se užívá v kombinaci s dalšími antiepileptiky. Navíc nejde o lék první volby a spíše se podává tam, kde běžnější léky nemají dostatečně uspokojivý efekt.


Podávání: Dávkování léku se musí vždy řídit doporučením ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván. Sabril existuje ve formě tablet o síle 500 miligramů. Běžná úvodní dávka u dospělého člověka se pohybuje okolo 1000 miligramů denně a dle efektu se může pomalu navyšovat.


Nevýhody: Sabril většinou nemívá závažné nežádoucí účinky, ale obtíží může způsobovat celou řadu. Poměrně často udávají pacienti při užívání preparátu motání hlavy, sucho v ústech, spavost s celkovým útlumem, změny nálad, pokles libida, zhoršení paměti, bolesti hlavy a poruchy zraku (např. dvojité vidění).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů