Růžovka je označení pro poměrně častou kožní chorobu obličeje. Nemoc je relativně častá a postihuje spíše jedince středního a vyššího věku. Není nebezpečná a představuje spíše kosmetický problém. Vyskytuje se mnohem častěji u žen než u mužů.

 

Příčiny: Příčiny nejsou zcela jasné, jistým rizikovým faktorem je podle všeho vrozený genetický předpoklad pro menší pevnost a snadnější rozšiřování podkožních cévek. Zhoršení projevů choroby může zvýšit dlouhodobé se vystavování některým faktorům zevního prostředí, které způsobují zarudnutí obličeje (viz příslušný článek – léky, alkohol, fyzická námaha, emoční stres apod.).

 

Projevy: Hlavním projevem růžovky je trvající zarudnutí obličeje. Postižena může být brada, tváře a oblast kolem nosu. U těžších případů vznikají v terénu růžovky uzly a zesílení kožního krytu. Neléčené onemocnění může takto vést ke zbytnění a deformacím nosu, který pak připomíná zarudlý květák. Nemocní si mnohdy nezaslouženě odnáší nálepku alkoholiků právě pro své červené zabarvení nosu.

 

Diagnostika: Pro diagnózu obvykle stačí vyšetření pohledem, toto vyšetření by měl nicméně provádět kožní lékař, který může vyloučit jiné příčiny zarudnutí obličeje. Některé formy růžovky mohou být nápadně podobné například motýlovitému zarudnutí obličeje u systémového lupusu.

 

Léčba: Jako součást léčby choroby je vhodné vyhýbat se těm příčinám zarudnutí obličeje, u kterých je to možné (viz příslušný text). U mírných forem není léčba nutná, stačí pouze kosmetické prostředky k zakrytí zarudnutí – např. make-up. Vhodná je opatrnější péče o obličej, například používání šetrnějšího elektrického holícího strojku místo žiletek, jemné osušení obličeje bez tření po umytí apod. Z léčebných metod jsou k dispozici některé kožní masti a s pozoruhodným účinkem se někdy používají antibiotika. Předpokládá se totiž určitá provázanost mezi některými bakteriemi žijícími v trávicím traktu a vznikem růžovky, tento vztah je však stále zkoumán. Nejtěžší formy nemoci spojené s výraznou tvarovou deformací nosu pak mohou vyžadovat chirurgické řešení.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů