Roup dětský (Enterobius vermicularis) je poměrně rozšířeným parazitem, který se s oblibou vyskytuje a šíří v dětských kolektivech. Nákazu tímto parazitem můžeme zařadit mezi tzv. "nemoci špinavých rukou", nízká úroveň hygieny totiž k šíření roupů napomáhá.

 

Příčiny: Roup je střevní parazitický červ, který dosahuje délky asi 1 cm. K nákaze dochází tehdy, pokud jsou jeho vajíčka spolknuta a dostanou se hlouběji do trávicího traktu. K přenosu dochází při běžném kontaktu (nemoc špinavých rukou) nebo pokud vajíčka kontaminují potraviny. Z vajíček se ve střevní části trávicího traktu vylíhnou samci a samičky roupů. Samičky jsou oplodněny a pak kladou vajíčka. Kladení probíhá obvykle v noci, samička roupa vyleze až ke konečníku a vajíčka klade do této oblasti. To je spojeno s nepříjemnými vjemy svědění konečníku. Člověk se škrábe, čímž se mu vajíčka dostanou za nehty a mohou se dále šířit – buď je postižený časem sám spolkne (tzv. autoinfekce), nebo přenese na někoho jiného.

 

Projevy: Jak již bylo řečeno výše, infekce roupy se projevuje zejména svěděním konečníku a to spíše v noci. Dítě pak může být nevyspalé, unavené a podrážděné. Časté škrábání v oblasti konečníku může narušit kožní kryt a vést k bakteriálním kožním infekcím.

 

Diagnostika: Kromě zjištěných výše zmíněných obtíží je nutné prokázat přítomnost vajíček roupů. To se obvykle provádí ráno před první stolicí pomocí speciální lepící pásky, která se nalepí do okolí konečníku a pak se sundá. Jsou-li v této oblasti vajíčka, zůstanou přilepená na pásce a lékař si je může prohlédnout pod mikroskopem.

 

Prevence: Hlavní prevencí je dostatečná hygiena, která sníží riziko přenosu vajíček. Lze jedině doporučit pravidelné mytí rukou mýdlem a oplachování potravin, které by mohly být kontaminované. Praní spodního a ložního prádla je velice účinné, vajíčka jsou při praní za vyšších teplot spolehlivě hubena.

 

Léčba: Lékem volby je odčervovací sloučenina, která se nazývá mebendazol. Najdeme ji například v léku Vermox.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů